Dziś, jak obiecałam, będzie o zaletach karmienia piersią. A jest ich niemało, zarówno dla dziecka jak i dla matki. W tej notce zajmiemy się korzyściami dla dziecka. No to lecimy! :)
1. Mleko "dopasowuje się" do potrzeb dziecka
Skład pokarmu kobiecego nieustannie się przeobraża, aby zaspokoić wciąż zmieniające się potrzeby dziecka: inny jest rano, inny późnym popołudniem; inny na początku karmienia, inny na końcu; inny w pierwszym miesiącu życia, inny w siódmym; jeszcze inny dla wcześniaka, a inny dla niemowlęcia urodzonego o czasie. Składniki mleka z piersi są dostosowane do potrzeb dziecka oraz możliwości przyswajania.
2. Lepsze trawienie
Mleko z piersi jest stworzone, aby zaspokoić wrażliwy i wciąż rozwijający się układ trawienny ludzkiego noworodka. Jego białko i tłuszcz są łatwiej tolerowane przez dziecko niż białko i tłuszcz mleka krowiego. Dzieci łatwiej absorbują mikroskładniki z pokarmu matki niż z krowiego mleka.
3. Jest bezpieczne
Masz pewność, że mleko z piersi nie będzie źle przygotowane, nie ulegnie zepsuciu czy zakażeniu.
4. Przeciwdziała alergiom
Niemowlęta nigdy nie są uczulone na mleko matki. Chociaż noworodek może być wrażliwy na coś, co matka zjadła i co przeszło do pokarmu, jednak samo mleko matki jest zawsze dobrze tolerowane przez malutkiego konsumenta. Wiele badań wskazuje także, iż dzieci karmione piersią są mniej zagrożone ryzykiem zachorowania na astmę oskrzelową czy wyprysk niż dzieci karmione gotowymi preparatami.
5. Spokojny brzuszek
Ponieważ mleko kobiece posiada naturalne właściwości przeczyszczające i jest łatwiej trawione, ssące pierś noworodki właściwie nigdy nie cierpią na zaparcia. Choć ich stolce są zwykle bardzo luźne, biegunki zdarzają się również wyjątkowo rzadko. Mleko z piersi obniża ryzyko wystąpienia zaburzeń trawiennych w dwojaki sposób: niszcząc szkodliwe mikroorganizmy oraz stymulując wzrost pożytecznych mikroorganizmów, sprawujących nad tamtymi kontrolę.
6. Mniejsze ryzyko wystąpienia rumienia pieluszkowego
Stolce niemowlęcia karmionego piersią rzadziej wywołują rumień pieluszkowy, lecz ta korzyść (jak również mniej przykry zapach) mija z chwilą wprowadzenia pokarmów stałych do diety dziecka.
7. Zapobieganie infekcjom
Za każdym razem, gdy niemowlę ssie pierś matki, otrzymuje sporą dawkę przeciwciał wzmacniających jego odporność na choroby. Mówiąc ogólnie, rzadziej wystąpią u niego przeziębienia, infekcje ucha, zakażenie dolnego odcinka dróg oddechowych czy układu moczowego i inne choroby niż u noworodka karmionego mieszanką. Szybsze będą też powroty do zdrowia, a ewentualne powikłania rzadsze. Karmienie piersią poprawia reakcję organizmu na szczepienia przeciwko większości chorób (takich jak tężec, błonica i polio). Chroni również, do pewnego stopnia, przez zespołem nagłej śmierci niemowlęcia.
8. Otyłość - rzadki problem
Niemowlęta karmione piersią są mniej pucołowate niż ich rówieśnicy chowani na mieszankach mlecznych. Częściowa przyczyna leży w tym, że dziecko samo reguluje ilość wypijanego mleka i automatycznie przestaje pić, gdy poczuje się pełne. Dodatkowo matczyne mleko zawiera prawidłową liczbę kalorii, gdyż mleko drugiej fazy (to, które dziecko otrzymuje pod koniec karmienia) jest bardziej kaloryczne niż mleko pochodzące z początku karmienia, więc daje poczucie sytości - sygnalizuje zatem o zakończeniu ssania. Wydaje się również, iż matczyne mleko zapobiega otyłości w okresie dziecięcym i późniejszym. Wedle najnowszych badań dzieci karmione piersią rzadziej mają nadwagę jako nastolatki niż ich rówieśnicy, którzy otrzymywali gotowe mieszanki. Okazuje się, że im dłużej dziecko jest karmione przez matkę, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że wystąpi u niego nadwaga. Wskazuje się też na związek pomiędzy karmieniem piersią a niższym poziomem cholesterolu w wieku dorosłym.
9. Rozwija umysł
Według niektórych badań karmienie piersią wpływa na nieco wyższy iloraz inteligencji dziecka, przynajmniej do piętnastego roku życia, a być może także i po osiągnięciu dorosłości. Być może jest to nie tylko rezultatem spożywania prawidłowej ilości kwasów tłuszczowych, które mają wpływ na rozwój mózgu, lecz także bliskości matki i dziecka w czasie karmienia, co przypuszczalnie wspomaga rozwój intelektualny.
10. Zadowolenie ze ssania
Dla pełnego zadowolenia i zaspokojenia odruchu ssania niemowlę może kontynuować ssanie pustej piersi. Takie ssanie, któremu nie towarzyszy jedzenie, bywa niezwykle przydatne w momencie, gdy malec jest pobudzony i należy go uspokoić.
11. Lepszy rozwój jamy ustnej
Nawet najlepiej skonstruowany smoczek nie jest w stanie zapewnić szczękom, dziąsłom, zębom i podniebieniu dziecka treningu, jaki przechodzi ono ssąc pierś matki. Trening ten zapewnia optymalny rozwój ust oraz wpływa na prawidłowy rozwój zębów. Karmione piersią dzieci rzadziej wymagają interwencji stomatologa.*
*fragmenty za: Heidi Murkoff "Pierwszy rok życia dziecka"
Zgadzam się w 100 % co do ostatniego punktu można dodać, że ssanie piersi przyśpiesza rozwój mowy, zostało to udowodnione naukowo :D
OdpowiedzUsuńkamaidzieciaki.wordpress.com