czwartek, 26 września 2013

Przepis na gulasz wołowy na bogato

Jakiś czas temu zamieściłam tu przepis na sos pomidorowy (z mięsem mielonym) jako alternatywę dla sosiku Gerbera. No to dziś kontynuuję ten wątek kulinarny. Dzisiaj w opozycji do domowego gulaszu z warzywami i wołowiną Gerbera podaję przepis na gulasz inspirowany tym z książki "Bobas lubi wybór. Książka kucharska". To prawdziwie domowy gulasz a nie danie instant ze słoika i gulasz wołowy a nie gulasz z wołowiną. To z pozoru subtelna, ale w rzeczywistości zasadnicza różnica. Wystarczy spojrzeć na skład gulaszu Gerber: woda (użyta do przyrządzenia), ziemniaki (20%), marchewka (20%), wołowina (8%), groszek (4%), papryka (4%), skrobia kukurydziana, cebula, oleje roślinne (olej rzepakowy niskoerukowy, olej słonecznikowy), sól, natka pietruszki (0,1%). Nie wiem, jak Wam, ale mnie słowo gulasz kojarzy się przede wszystkim z mięsem a tu na pierwszym miejscu w składzie jest woda a mięsa jest zaledwie 8%.

No to teraz moja alternatywa. Przepis na gulasz wołowy na bogato.

Propozycja dla całej rodziny.

Składniki:
1 łyżka oleju rzepakowego
1 duża cebula pokrojona w półksiężyce
1 papryka dowolnego koloru, wypestkowanej i pokrojonej na ok. 3 cm paseczki
500 g chudej wołowiny, pokrojonej w kostkę
2-3 łyżeczki mielonej słodkiej papryki
szczypta mielonej papryki ostrej
3 łyżki koncentratu pomidorowego
3 łyżki mąki
szczypta startej gałki muszkatołowej
szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu
około 350 ml wywaru z wołowiny lub warzyw
2 średnie pomidory, obrane ze skórki i grubo posiekane
pęczek natki pietruszki
3 listki laurowe
3 kulki ziela angielskiego
2 marchewki pokrojone w plastry 
łyżeczka suszonego tymianku
150 ml śmietany

Wykonanie:
Rozgrzej piekarnik do 160 st. C. Podgrzej olej w woku, wrzuć cebulę, paprykę i smaż póki nie zaczną mięknąć. Dodaj wołowinę i smaż póki nie zbrązowieje ze wszystkich stron. Posyp papryką mieloną (słodką i ostrą) i smaż przez minutę. Dodaj koncentrat pomidorowy, mąkę, gałkę muszkatołową, pieprz i gotuj jeszcze 3 minuty.
Dodaj połowę wywaru, pomidory, zioła i doprowadź do wrzenia. Mieszaj póki nie zgęstnieje. Dolej resztę wywaru i wrzuć marchewkę. Podgotuj jeszcze minutkę. Przelej całość do żaroodpornego naczynia z pokrywką i piecz w piekarniku ok. 90 minut.
Przed podaniem usuń ziela angielskie i liście laurowe. Dodaj śmietanę i wymieszaj. Dobrze smakuje z kluseczkami, młodymi ziemniakami, grubym makaronem, ryżem lub kaszą jęczmienną oraz warzywami.

Uwagi:
1. Przed przelaniem gulaszu do naczynia żaroodpornego dodaję marchewkę. Nie jest to konieczne. Można też dodać inne składniki (np. ziemniaki, groszek) wedle uznania.
2. Przed podaniem zabielam gulasz śmietaną, ale nie jest to konieczne. Ja w kuchni używam właściwie jedynie śmietany Łaciatej 30%, ale można dodać inną, np. 18%.

Smacznego!

2 komentarze:

  1. Duszone gulasze dość często pojawiają się w naszej kuchni w okresie jesienno-zimowym. Córce najlepiej smakuje z kaszą pęczak lub makaronem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam serdecznie, mam pytanie czy warto kupić książkę "Bobas lubi wybór. Książka kucharska"?
    Pozdrawiam
    Justyna

    OdpowiedzUsuń